تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

EKG

  امواج الکتروکاردیوگرام

  موج P

  موقعیت: قبل از کمپلکس QRS

  ارتفاع: 2-3 میلی متر

  مدت زمان: 0.06 تا 0.12 ثانیه

  شکل: معمولاً مدور و رو به بالا

  انحراف: در لیدهای I  ، II ، aVF و  2v تا 6V مثبت، در لید III و aVF معمولاً مثبت یا متغییر، در aVR منفی و در 1V بیفازیک یا متغییر است. معمولاً در لید II حداکثر ولتاژ و واضح ترین موج P را داریم .

  اشکال غیر طبیعی

  P نوک تیز و با ولتاژ بالا نمایانگر هیپرتروفی دهلیز راست می باشد.

  کاهش ولتاژ P نشانگر پریکاردیت ، آمفیزم ریه و میوکاردیت است.

  بیفازیک شدن موج P ، اگر در نیمه دوم P در اشتقاق های III و 1V کاملاً منفی باشد ، نشانگر هیپرتروفی دهلیز چپ است.

  موج P شکاف دار در بیماری دهلیز چپ ( میترال ) دیده می شود.

  فاصله PR

  این فاصله از شروع موج P تا QRS اندازه گیری می شود و عبارت است از مدت زمانی که طول می کشد تا موج دپولاریزاسیون از گره SA به رشته های عضلانی بطن برسد. تغییرات فاصله PR نشانگر اختلال در تشکیل یا تاخیر هدایت ایمپالس دارد. مدت زمان طبیعی در فاصله PR 0.12 تا 0.20 ثانیه است فاصله PR کوتاه تر از طبیعی نشانگر سرچشمه گرفتن ایمپالس از محلی غیر گره SA است (سندرم ولف پارکینسون وایت) و فاصله PR طولانی نشانگر هدایت تاخیری در طول دهلیز یا بطن می باشد.

   

   

  کمپلکس QRS

   از شروع موج Q یا R در صورت فقدان Q تا انتهای موج R در صورت فقدان موج S یا S اندازه گیری می شود و بیانگر دپولاریزاسیون بطن هاست.

  اولین موج منفی بعد از P را Q می گویند که زمان آن کم تر از 0.04 ثانیه و عمق آن کم تر از 25% طول R می باشد. موج Q عمیق و پهن نشانه نکروز میوکارد است. چنان چه QRS فقط یک موج منفی باشد QS نامیده می شود. به طور طبیعی ولتاژ کمپلکس QRS بین 30-5 میلی لیتر و در لیدهای مختلف متفاوت است. مدت زمان QRS از شروع Q تا پایان موج S بین 0.04 تا 0.11 ثانیه می باشد. QRS پهن بیش تر از 0.12 ثانیه با R دندانه دار بلوک شاخه ای را نشان می دهد. سایر علل پهن شدن QRS اختلال در هدایت امواج داخل بطن مثلاً به علت کاردیومیوپاتی ، اکستراسیستول بطنی و ... است.

  قطعه ST

  از پایان کمپلکس QRS تا ابتدای موج T را قطعه ST می گویند. قطعه ST معمولاً هم سطح ایزوالکتریک است. نقطه ای که قطعه ST از کمپلکس QRS جدا می شود نقطه Junctional نامیده می شود که به عنوان نقطه ولتاژ مبنای صفر در ECG مطرح است. زودرس ترین تغییرات ECG به دنبال نارسایی کرونر اختلال در رپولاریزاسیون یعنی تغییراتی در قطعه ST و موج T می باشد. اگر قطعه ST به میزان بیش تر از 0.5 میلی متر پایین تر از خط ایزوالکتریک قرار گیرد (قطعه افقی شده و از نقطه J دپرسیون شروع شود) نشانه ایسکمی میوکارد است. اگر قطعه ST بیش تر از 1 میلی متر در لیدهای اعضا و 2 میلی متر در لیدهای جلوی قلبی به خصوص 1 V و 2 V بالاتر از خط ایزوالکتریک قرار گیرد نشانه آسیب میوکارد می باشد. البته ST elevation حتی به میزان 3 میلی متر در افراد جوان سالم مشاهده می شود که طبیعی است و به علت early repolarization می باشد.

  موج T

  نماینده رپولاریزاسیون بطن هاست و از پایان قطعه ST و روی خط ایزوالکتریک شروع می شود. موج T به طور طبیعی در لیدهای I و II و لیدهای جلوی قلبی چپ 6V 3  vمعمولاً رو به بالا و در لید aVR منفی و در سایر لیدها متغییر است. معکوس شدن موج T معمولاً نشانه ایسکمی میوکارد است. موج T به طور طبیعی در لید 1V منفی می باشد. ضمناً موج T بلند و نوک تیز نشانه انفارکتوس میوکارد یا هایپرکالمی است، یعنی در صورتی که ارتفاع موج T در لیدهای اعضاء بیش تر از 5 میلی متر و در لیدهای جلوی قلبی بیش تر از 10 میلی متر باشد، باید مشکلاتی نظیر انفارکتوس میوکارد، هایپرکالمی و حوادث عروقی مغز را در نظر گرفت.

   

  فاصله QT

  نمایانگر مدت زمان سیستول بطنی بوده و از ابتدای کمپلکس QRS تا انتهای موج T اندازه گیری می شود. مدت زمان فاصله QT تحت تاثیر عواملی مانند تعداد ضربان قلب، سن و جنس می باشد و معمولاً 0.36 تا 0.44 ثانیه است و یا در صورتی که تعداد ضربان قلب طبیعی باشد فاصله QT باید از  فاصله زمانی R-R قبلی کمتر باشد. فاصله QT در نارسایی قلب ، انفارکتوس میوکارد ، هایپوگلیسمی و مصرف کینیدین طولانی می شود در حالی که به علت مسومیت با دیژیتال یا هایپرکلسمی کاهش می یابد .

   موج U

  گاهی بعد از موج T و مدور بوده و هم جهت با T می باشد. این موج نمایانگر دوره استراحت فیبرهای پورکنژ یا فیبرهای هدایتی بطنی است. واضح ترین موج U در اشتقاق 3V مشاهده می شود و ممکن است به علت هیپرکلسمی، هایپوکالمی، مسومیت با دیژیتال، تیروتوکسیتوز برجسته شود.

  .

  تعیین تعداد ضربان قلب

  یک قطعه 1 دقیقه ای از نوار قلب حاوی 300 مربع بزرگ و 1500 مربع کوچک است: تعداد ضربان قلب در دقیقه = 300 تقسیم بر تعداد مربع های بزرگ بین دو موج R و 1500 تقسیم بر تعداد موج های کوچک بین دو موج R. و در صورتی که ریتم نامنظم باشد، شمردن تعداد فواصل R-R در طی 6 ثانیه از نوار قلب که به طور افقی برابر با 15 مربع بزرگ می باشد و ضرب در عدد 10 می باشد.

  ریتم سینوسی نرمال

  ریت دهلیزی و بطنی: 60 تا 100 در بالغین، ریتم دهلیزی و بطنی : منظم، شکل و طول مدت QRS: معمولاً طبیعی، موج P: طبیعی و با شکل های همسان و همیشه قبل از QRS، فاصله PR: ثابت و بین 0.12 تا 0.20 ثانیه، نسبت P به QRS : یک به یک

   

   

  تعیین محور قلب

  جهت تعیین محور الکتریکی قلب دو لید از لیدهای اندامی عمود بر هم را درنظر گرفته که معمولاً لید I و aVF  در نظر گرفته می شوند. در دو لید عمود بر هم جمع جبری کمپلکس QRS را از طریق شمارش مربع های کوچک بر مبنای مثبت و منفی خط ایزوالکتریک حساب می کنیم. اعداد به دست آمده مثبت یا منفی هر لید را بر قسمت مثبت یا منفی محور لید مربوطه با اندازه های مساوی جدا کرده و عمودی از هر دو نقطه خارج می کنیم خطی که از مرکز به محل تلاقی دو عمود رسم می شود، محور قلب است.

   مثال : اگر جمع جبری کمپلکس QRS در لید I برابر با 3+ و در لید aVF برابر با 7+ باشد ، محور قلب 65+ درجه است.

   

  محور قلب از 30- تا 110+ درجه طبیعی است.

  محور قلب از +110 تا +180 درجه نشانه انحراف محور قلب به سمت راست است.

  محور قلب از 30- تا 90- درجه نشانه انحراف محور قلب به چپ است.

  محور قلب از 90- تا 180- درجه نشانه انحراف شدید محور به راست است.

  اگر در هر 3 اشتقاق I ، II و III مثبت باشند ، محور قلب طبیعی خواهد بود .

  محور قلب به ناحیه هیپرتروفی نزدیک و از ناحیه نکروزه دور می شود.

  محور قلب نوزادان و کودکان به طور طبیعی تمایل به راست و محور قلب در ماه های آخر حاملگی به طور طبیعی به چپ تمایل دارد .


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 13 ارديبهشت 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160493
 • بازدید امروز :2052
 • بازدید داخلی :87
 • کاربران حاضر :70
 • رباتهای جستجوگر:410
 • همه حاضرین :480

تگ های برتر