تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

بررسی بیماران مبتلا به اختلالات قلبی

  بررسی بیماران مبتلا به اختلالات قلبی

  شرح حال

  الف ) درد قفسه صدری

   درد قفسه سینه ممکن است به صورت یک احساس خفگی، سوء هاضمه، فشار سنگین مبهم، سوزش، له شدن، فشار، تنگی و درد توصیف گددد. در مشکلات ایسکمیک بیماران اغلب در حالی که ناراحتی خود را شرح می دهند، مشت گره کرده خود را روی سینه می گذارند(علامتLenne ). درد قفسه سینه در زیر جناق یا سطح جلوی قلبی اتفاق می افتد و ممکن است منتشر یا محدود باشد. همچنین ممکن است به فک ، دندان، گردن، یک یا هر دو شانه، بازوها، آرنج ها یا پشت انتشار پیدا کند. اگر درد به طرف پایین بازو منتشر شود، ممکن است سبب یک احساس بی حسی یا سوزش گردد. محدوده درد قلبی از فک تا ناف می باشد.

  Provocative & palliative factors

  P

  Quality of pain

  Q

  Radiation of pain

  R

  Severity of pain 

  S

  Timing of pain

  T

  بعضی از منابع معیار PQRST را برای بررسی مشخصات درد قفسه صدری پیشنهاد می کنند:

  درد آنژین صدری معمولاً 1 تا 20 دقیقه طول می کشد.  بنابراین دردهایی که کم تر از 30 ثانیه باشد جزء دردهای قلبی به حساب نمی آیند و علت آن ممکن است عصبی و یا مشکلات اپی گاستر باشد و درد های بیش از 30 دقیقه یا یک درد آنژینی است که به انفارکتوس میوکارد منجر شده و یا این که اصلاً منشا ایسکمیک ندارد. درد سینه ممکن است با استراحت، نیتروگلیسیرین زیر زبانی، اکسیژن درمانی و تغییر وضعیت بدن کاهش یابد. هر گاه درد با این مداخلات آرام نگرفت، به رویداد انفارکتوس میوکارد مشکوک شوید. درد ناشی از ایسکمی با تغییر وضعیت و تنفس تغییر نمی کند در حالی که در پریکاردیت حاد درد لوکالیزه بوده با تنفس دمی بدتر می شود و ممکن است ساعت ها طول بکشد و بیمار ترجیح می دهد که در حالت نشسته و خم شده به جلو قرار گیرد .

  ب) تنگی نفس

  تنگی نفس کوششی (exertional dyspnea) : این علامت شایع ترین شکل تنگی نفس مربوط به قلب است و در جریان فعالیت یا ورزش خفیف تا متوسط بروز کرده و با استراحت بهبود می یابد. تنگی نفس کوششی هنگامی در مددجویان قلبی به وجود می آید که فشار مویرگ های ریوی بالا می رود . افزایش فشار مویرگ ها های ریوی ناشی از افزایش دهلیز چپ است که خون می تواند بر اثر اختلال عملکرد بطن چپ، کاهش پذیرش بطن چپ و تنگی دریچه میترال پدید آمده باشد.تنگی نفس کوششی به صورت احساس خفگی به دنبال فعالیت های بدنی سنگین بروز می کند و کم کم پیشرفت می کند تا آن که مددجو در حالت استراحت هم دچار تنگی نفس می گردد. ضمناً حالاتی غیر قلبی نظیر چاقی، ضعف جسمانی، آنمی، آسم و انسداد سوراخ های بینی ممکن است با ورزش خفیف منجر به تنگی نفس شود.

   ارتوپنه: تنفس سختی که هنگام دراز کش رخ می دهد و هنگمی که مددجو می نشیند یا نیمه نشسته استراحت می کند، تنگی نفس برطرف می شود. ارتوپنه به علت افزایش بازگشت خون وریدی به قلب، افزایش پری لود و افزایش بار کاری قلب نارسا ایجاد می شود.

  تنگی نفس حمله ای شبانه (paroxysmal nocturnal dyspnea): شکلی از تنفس مشکل که در شب به صورت حملات تنگی نفس اتفاق افتاده و فرد را از خواب بیدار می کند. در حالت خواب که فعالیت عصب پاراسمپاتیک بر بدن غالب است فشار داخل مویرگی کم تر از فشار بین سلولی بوده و مایعی که در هنگام بیداری به لابلای سلول ها شیفت پیدا کرده مجدداً جذب مویرگ ها شده و حجم خون در گردش افزایش می یابد، بار کاری قلب چپ که دچار نارسایی بوده افزایش پیدا کرده و بیمار دچار تنگی نفس حمله ای شبانه می شود.

   پ) خستگی

  ت) تپش قلب

  یک علامت شایع بیماری قلب می باشد. تاکی کاردی، افزایش قدرت انقباضی میوکارد یا ضربانات نابجای بطنی ممکن است سبب احساس تپش قلب شود. شروع و خاتمه تپش قلب اغلب ناگهانی است. میان تپش قلب و مصرف توتون، قهوه، چای زیاد، الکل و برخی داروها مانند آتروپین و افدرین رابطه شناخته شده وجود دارد.

  ث) سنکوپ

   از دست دادن لحظه ای هوشیاری که از کاهش جریان خون مغزی ناشی می شود. سنکوپ های قلبی ممکن است به علت کم بود برون ده قلبی، کاهش بازگشت خون وریدی، انسداد سرخرگ هایی که به مغز خون می رسانند باشد. برخی از اختلالات قلبی خصوصاً دیس ریتمی ها می تواند منجر به کاهش برون ده قلبی گردد. هم چنین اختلالات دریچه ای ممکن است سبب تغییرات ناخواسته در جریان همودینامیک خون شده و سنکوپ یا سرگیجه را به دنبال داشته باشند. غش عبارت است از احساس ضعف و از دست رفتن هوشیاری که هم اکنون ممکن است رخ دهد بی آن که هوشیاری در واقع از بین رفته باشد، بنابراین می توان گفت سنکوپ وضعیت پیشرفته تر غش است.

  ج) سیانوز

   سیانوز نشان دهنده اختلال شدید جریان خون مویرگی محیطی ناشی از اختلال در وضعیت همودینامیک می باشد. هنگامی که هموگلوبین طبیعی باشد می بایست یک سوم آن به شکل احیا شده درآید تا سیانوز ظاهر شود.  

  چ) ادم و افزایش وزن

   ادم معمولاً از نوع گوده گذار Pitting edema و ادم وابسته به جاذبه است و وجه افتراق آن با ادم کلیوی، ژنرالیزه بودن ادم در ادم کلیوی است. ضمناً ادم کلیوی بافت های نرم را دچار می کند. 0=  بدون ادم، 1+ =  فشار به زحمت قابل تشخیص همراه با ظاهر طبیعی پا و خط انداختن جوراب روی پا، 2+=  فرورفتگی عمیق ( کم تر از 5 میلی متر) همراه با ظاهر طبیعی پا، 3+ = فرورفتگی عمیق تر (5 تا 10 میلی متر) همراه با تورم پا و ساق پا، 4+=  فرورفتگی خیلی عمیق ( بیش از 1 سانتی متر ) همراه با تورم پا و ساق پا.

  همراه با تجمع مایع در بدن، حجم خون افزایش می یابد که ممکن است به علت نارسایی قلب باشد. افزایش وزن به میزان حدود 1.5 کیلوگرم یا بیش تر در عرض 24 ساعت اغلب ناشی از تغییرات حجم مایع است تا تغییرات توده بدن. وزن بدن یک شاخص حساس تجمع آب و نمک بوده و حتی قبل از این که ادم ایجاد شود، افزایش خواهد یافت.

  ح) کاهش حجم ادرار

  خ)سابقه پزشکی قبلی

  د) کودکی و بیماری های عفونی

   سابقه ابتلاء به تب روماتیسمی و عفونت های شدید و وجود ناهنجاری های مادرزادی

  ذ) ناخوشی های عمده و سابقه بستری شدن در بیمارستان

  ر) داروها

   داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای و سایر داروهای سایکوتروپیک می توانند دیس ریتمی ها را تشدید کنند. مصرف قرص های ضد حاملگی خوراکی، شیوع ترومبوفلبیت را افزایش می دهد. استفاده از استروئیدها سبب افزایش فشار خون و افزایش تجمع مایعات در بدن می گردد. اثرات مقلد سمپاتیک سیستمیک کوکائین منجر به پاسخ جنگ یا پرواز می شود که افزایش سرعت ضربان قلب، قابلیت انقباض عضله قلبی، میزان قند خون و انقباض عروق محیطی را به دنبال دارد و اثرات کاتکول آمین های موجود در گردش خون عمومی (اپی نفرین و نوراپی نفرین) را تقویت می کند.

  ز) تاریخچه روانی – اجتماعی و نحوه زندگی

  برگرفته از کتاب مراقبت های ویژه قلبی معصومه ذاکری مقدم


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 12 ارديبهشت 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160493
 • بازدید امروز :1730
 • بازدید داخلی :77
 • کاربران حاضر :72
 • رباتهای جستجوگر:391
 • همه حاضرین :463

تگ های برتر